‘The Guardian’ shpall Juan Matan si lojtari i vitit për 2017…!

‘The Guardian’ ka shpallur Juan Matan si futbollistin e vitit 2017.

E gjitha kjo, nga projekti i përbashkët i mesfushorit të Manchester United, në të cilin lojtarët dhe menaxherët japin 1% të rrogës së tyre për bamirësi, e bën atë si diqka shumë të vlefshëm.

Futbollisti i vitit sipas Guardian është një çmim që i është dhënë një lojtari që ka bërë diçka vërtet të shquar, qoftë duke kapërcyer vështirësitë, duke ndihmuar të tjerët ose duke vendosur një shembull sportiv duke vepruar me ndershmëri të jashtëzakonshme. Fituesi i inaugurimit ishte Fabio Pisacane në vitin 2016.

Këtë vit Mata ka bërë më shumë se kushdo për të dhënë besimin e ri se futbolli profesional nuk është ndërtuar vetëm mbi lakminë dhe pagat e tronditshme. Mesfushori i Manchester United dhe Spanjës, në vend të kësaj, ka thyer terren të ri dhe ka filluar të përdorë fuqinë dhe pasurinë e futbollit për të ndihmuar njerëzit e zakonshëm në mbarë botën.

“Është një ide shumë e thjeshtë,” thotë Mata me një nënvlerësim tipik pasi ai përshkruan iniciativën e shquar të Qëllimit të Përbashkët që ndihmoi të lansohej në gusht, në mënyrë që ai dhe një numër në rritje i kolegëve të tij të mund të dhurojnë 1% të pagave të tyre në bamirësi globale. “Por disa nga idetë më të mira janë të thjeshta dhe, kur vjen puna te futbolli, fuqia e lojës është e pabesueshme. Kushdo që e kupton futbollin do të dijë se pse ne jemi aq shpresëdhënës dhe ambiciozë me Qëllimin e Përbashkët “.

Në më pak se pesë muaj, Mata u bashkua me 35 njerëz të tjerë të futbollit nga 17 vende, duke dhuruar 1% të pagave të tyre në Qëllimin e Përbashkët. Të gjitha paratë e ngritura do t’u jepen organizatave bamirëse të futbollit ku është më së shumti e nevojshme – dhe projekti tani përfshin, përtej lojtarëve, menaxherin e parë, administratorin dhe iniciativën e nisjes.

Lojtarët, sigurisht, janë drejtuesit e vërtetë të Qëllimit të Përbashkët dhe Mata u bashkua me ndërkombëtarët e profilit të lartë si Mats Hummels, Giorgio Chiellini, Shinji Kagawa dhe Kasper Schmeichel – si dhe futbollistët kryesorë në Alex Morgan dhe Megan Rapinoe.

Julian Nagelsmann, 30-vjeçari, i cili ka krijuar një reputacion dinamik në Hoffenheim, u bë trajneri i parë për t’u bashkuar me Qëllimin e Përbashkët në tetor, ndërsa Aleksander Ceferin, presidenti i Uefa, gjithashtu premtoi 1% të pagës së tij për kauzën. Kur shpalli mbështetjen e tij muajin e kaluar, Ceferin tha: “I bëj thirrje të gjithëve në komunitetin ndërkombëtar të futbollit – lojtarët, trajnerët, klubet dhe ligat – të tregojnë se interesohen për iniciativa sociale dhe dhurojnë shkaqet në të cilat besojnë”.

Ambicia e madhe e Qëllimit të Përbashkët është të arrihet një pozitë ku 1% e të gjithë industrisë së dollarit të multibillion të futbollit është dhuruar për bamirësi. Kjo mund të duket një ëndërr e pamundur – ashtu si fantazia e një djali të ri për t’u bërë një futbollist i lartë pothuajse gjithmonë duket i paarritshëm. Por Mata ishte një prej atyre që e përmbushën ëndrrën e tij të futbollit.

Kemi takuar dy herë këtë vit dhe gjatë intervistës sonë të parë, Mata tha kur kujtojmë se, pasi iu bashkua Real Oviedo, 10 vjeç në vitin 1998, iu dha një mundësi e paimagjinueshme. Mata u ul në parkun e makinave në vitin 2003, kur ishte 14 vjeç, dhe pa babanë e tij duke folur me një skaut të Real Madridit. “Mendimi im i parë ishte: ‘Wow, babai im është duke folur me një djalë nga Akademia e Real Madridit! A ndodh kjo? ‘Deri në atë moment unë pashë veten shumë larg nga kjo. Isha në qytetin tim në shtëpi duke bërë mirë për Real Oviedo dhe duke luajtur me njerëz të moshuar, por kurrë nuk e kuptoni nivelin tuaj derisa disa prej këtyre klubeve të mëdha flasin me babanë tuaj.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*