Mesut Ozil merr vendim për të ardhmen e tij…!

Lojtari i Gjermanisë i interesuar nga një numër klubesh por që marrëveshja e tij e tanishme në stadiumin Emirates skadon në verë
Arsenali përfundimisht ka hapur bisedimet me Mesut Ozil muajin e kaluar për një zgjatje të kontratës, por ylli gjerman ende nuk ka marrë vendim për të ardhmen e tij.

Gunners janë të bindur se Ozil nuk do të nënshkruajë një kontratë paraprake me një klub të huaj në janar, me Alexis Sanchez dhe Jack Wilshere në të njëjtin pozicion si kontratat e tyre gjithashtu skadojnë në verë.

Bisedimet për një rinovim të Ozil u vënë në pritje në muajin shkurt të vitit të kaluar për shkak të pasigurisë që rrethonte situatën e kontratës nga menaxheri Arsene Wenger. Megjithatë, kur francezi ripërtëriu marrëveshjen e tij me dy vjet të tjera në fund të majit, nuk u mor asnjë vendim për të rifilluar bisedimet me ndonjë prej trios së lartpërmendur.

Klubi nuk e ofroi ofertën e parë zyrtare në tavolinë për Ozil deri në dhjetor – një vonesë prej pothuajse 10 muajsh – ndërkohë që Wilshere ka ende për t’u ofruar një kontratë, pavarësisht se Wenger pretendon se ekziston një ndryshim në kushtet financiare midis klubit dhe lojtarëve.

Barcelona, ​​Paris Saint-Germain dhe Manchester United kanë treguar të gjitha nivelet e interesit për Ozil, i cili ka katër gola dhe pesë asistime në 17 ndeshje në Premier League këtë sezon.

Kohët e fundit Ozil bleu një shtëpi të re në Londër dhe gëzon jetë në kryeqytet me një rreth të ngushtë miqsh nga Turqia dhe Gjermania.

Kur u pyet përse u bashkua me Arsenalin nga Real Madrid në vitin 2013, Ozil tha: “Për shkak të historisë dhe lojtarëve të mahnitshëm, unë jam këtu për të mësuar, për të rritur dhe për të treguar talentin tim për këtë klub .

“Ky klub më ka bërë më të madh, jam krenar që kam luajtur për një klub të madh si Arsenali”.

Ndërkohë, Alexis po kërkon që Manchester City të bëjë një lëvizje të janarit për të, por mbetet e mundshme që ai të nënshkruajë për anën e Pep Guardiolës kur kontrata e tij skadon këtë verë.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*