Roberto Firmino në hetim për sulme raciste nga FA, mund të dënohet rëndë!

Roberto Firmino do të përballet me hetimin e FA mbi pretendimet e “racizmit” në Mason Holgate gjatë derbi të Merseyside
Braziliani po përpiqej të pastronte topin nga loja kur mbrojtësi Holgate e hodhi atë mbi grumbullimet reklamuese!

FA do të nisë një hetim pasi Mason Holgate i Evertonit deklaroi se ai ishte abuzuar racialisht gjatë derbit të Merseyside.

Pak para gjysmës së pjesës së parë në ndeshjen e FA Cup në Anfield, mbrojtësi i Blues e shtyu sulmuesin e Liverpoolit Roberto Firmino në një grumbull reklamash pas një përleshjeje.

Braziliani u zemërua me kundërshtarin e tij dhe bërtiti me animacion në atë … që e la Holgate menjëherë duke pretenduar në fushë për shokët e ekipit dhe arbitri Bobby Madley se lojtari Liverpool kishte përdorur gjuhën raciste.

 

Megjithatë, dëshmitë e televizionit sugjerojnë se Holgate ishte gabim, me fotot që shfaqeshin për të treguar se Firmino duket se po bënte një frazë portugeze “loco puta”, e cila përafërsisht përkthehet si ‘nëna e çmendur ******.

Më pas, shefi i Evertonit Sam Allardyce menjëherë kërkoi që çështja të hetohet nga autoritetet.

Ai refuzoi të tërhiqej në ndonjë diskutim nëse Holgate kishte përsëritur pretendimet e tij në terren, dhe ai në vend tha se e kishte kaluar çështjen në duart e drejtorit të Futbollit të klubit të tij Steve Walsh për të ndjekur me FA.

Bosi i Liverpulit Jurgen Klopp pranoi më pas se nuk ishte në dijeni të akuzave nga Holgate.

Çështja do të përfshihet në raportin zyrtar dhe kjo automatikisht do të nxisë një hetim nga FA. Liverpool dha një koment më vonë, kur ata thanë se do të bashkëpunonin plotësisht me çdo hetim.

Klubi dhe lojtari do të bashkëpunojnë plotësisht me autoritetet përkatëse për të siguruar që faktet të vendosen në një mënyrë të tërësishme nëse konsiderohen të nevojshme apo të kërkuara.

Klopp kishte kritikuar Holgate në TV menjëherë pas ndeshjes, por pranoi më vonë se ishte gabim sepse mendonte se arbitri kishte raportuar vetëm incidentin ku mbrojtësi e shtyu Firminon mbi barrierat.

Dhe ai tha: “Unë nuk di asgjë për këtë,” tha ai. “E kam gabuar plotësisht, sepse mendova se ishte një faull nga Holgate. Mendova se donin të hetonin faullin e Holgate. ”

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*