Conte insiston: “Unë nuk e urrej askënd.”

Shefi i Blues tha se nuk ka ndonjë urrejtje për homologët e tij pavarësisht që në javët e kaluara patën ca përleshje.
Menaxheri i Chelseat Antonio Conte ka insistuar se nuk e urren askënd nga menaxherët t’tjerë të Premier Ligës.

Conte ka qenë në luftë me Jose Mourinho në konferencat e tij të fundit për shtyp, ndërsa ai ka goditur gjithashtu në Arsene Wenger rreth komenteve të tij për çmimin e dënimit të Eden Hazard javën e kaluar në stadiumin Emirates.

Wenger bëri sugjerimin se Hazard simuloi për të fituar një penallti në ndeshjen ‘thriller’ 2-2, gjë që dërgoi në një përgjigje nga Conte, i cili tha se Arsenali ishte me të vërtetë “me fat” me vendimet gjyqësore të asaj mbrëmje.

Bosi i Blues këmbëngul se nuk ka rivalitet me Wenger por ai nuk e zbut qëndrimin e tij ndaj Mourinhos në pyetjet e mëparshme gjatë konferencës për shtyp. Conte ka pranuar se çështjet e tij me Mourinhon nuk ndalen me urrejtjen mes të dyve.

“Kjo nuk është e vërtetë, nuk urrej asnjeri,” tha Conte kur u pyet për Mourinhon para se të fliste për përgjigjen e tij të fundit ndaj komenteve të Wenger mbi Hazard. “Kam bërë një koment për Arsene sepse ai përmendi lojtarin tim, përndryshe kam respekt nga ajo që mendon çdo trajner.

“Në këtë rast unë bëra një koment pasi që ai përmendi lojtarin tim, Hazard. Por çdo trajner ka mendimin e tyre dhe ne duhet ta respektojmë atë, nëse nuk i ofendoni askujt”.

 

Conte kohët e fundit ka përshkruar Alexis Sanchez si më të mirët në botë në pozicionin e tij dhe beson se Arsenali nuk do të shesë sulmuesit e tij – pavarësisht spekulimeve të forta rreth një lëvizje të menjëhershme në Manchester City.

Siç u zbulua së pari nga Goal të dielën, Manchester City mendohet të jetë i afërt me një marrëveshje me Sanchez por Conte po përgatit Chelsean për t’u përballur edhe një herë me 29-vjeçarin.

“Shpresa ime është të shoh ekipin më të mirë se Arsenali”, vazhdoi Conte. “Pritshmëria ime, unë kam këtë pritje për të luajtur kundër ekipit më të mirë. Nuk e di [nëse do Manchester City], por me siguri po flasim për një lojtar të rëndësishëm, për një lojtar të mirë.

“Nëse ndodh kjo lloj situate, sepse sipas mendimit tim, mendoj se Sanchez do ta përfundojë sezonin në Arsenal, ky është mendimi im, nuk e di.

“Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë gjatë tregut të transferimeve këtë muaj, sepse çdo ekip mund të mbështetet në tregun e transferimeve për të përmirësuar, për t’u bërë më i fortë, çdo ekip mund të përdorë tregun e transferimit për të përmirësuar.

Conte u pyet pastaj nëse humbja e Sanchez nga Arsenal do të ishte një situatë e ngjashme me Chelsean që humbi Eden Hazard, i cili ka qenë i lidhur me një lëvizje në Real Madrid për muajin e kaluar. 47-vjeçari më pas insistoi se ylli i klubit të tij është i lumtur në Stamford Bridge.

“Unë mund të flas për lojtarin tim dhe siç e dini shumë mirë, Edeni është një lojtar i rëndësishëm për ne”, u përgjigj Conte. “Edeni është shumë i lumtur të qëndrojë këtu, të punojë për këtë klub, të punojë për ne, dhe ne duam të përpiqemi t’i kënaqim tifozët tanë, jam i sigurtë për këtë, sigurisht, Edeni është një lojtar i rëndësishëm për ne. “

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*