Çështja Eden Hazard – Real Madrid…!

Sulmuesi 27-vjeçar është admiruar nga Los Blancos dhe pëlqehet të jetë një objektiv i verës, por ai nuk është përgjigja e problemeve të tyre për sulmin e tyre përpara.

Ka probleme që duhet të zgjidhen në Real Madrid. Ndërkohë që ishte mbrojtja që mori pjesën më të madhe të kritikave pas vikendit të fundit të 2-2 në Celta Vigo, ka çështje serioze me sulmin e ekipit.

Pas përfundimit të këtij rezultati, i cili i dha fund shpresave të Los Blancos për të mbajtur La Ligën, ndërsa ata ranë përkohësisht 14 pikë pas Barcelonës, një statistikë alarmante u shfaq. Për herë të parë në histori, asnjë lojtar i Madridit nuk ka shënuar më shumë se katër gola pas 17 ndeshjeve të Primera Division.

Cristiano Ronaldo ka shënuar 4 gola në Primera Division, në 13 paraqitje (dhe 1,156 minuta), që është shumë më poshtë mesatares së tij të golave ​​që nga nënshkrimi për Los Blancos në vitin 2009. Portugezi ka shënuar 16 gola në të gjitha garat, por ai po lufton disi në La Liga.

Po ashtu është Karim Benzema. Futbollisti francez ka shënuar vetëm dy herë në 12 ndeshje në ligë këtë sezon dhe gjithashtu ka humbur ndeshjet me lëndime. Aktualisht ai është lënë anash për herë të dytë, dhe 3-shja ‘BBC’ ende nuk ka filluar një ndeshje së bashku në 2017-18.

Ndërsa Barcelona ka forcuar vijën e tyre të ardhshme që nga shitja e Neymar duke sjellë Ousmane Dembele në gusht dhe tani Philippe Coutinho, nuk ka pasur lëvizje të tillë në Madrid. Alvaro Morata, James Rodriguez dhe Mariano mbetën largimet në verë dhe askush tjetër nuk është sjellë.

Eden Hazard është një emër që vazhdon të rritet, dhe trajneri Zinedine Zidane ka pranuar se është një tifoz i tij. Eden hazard e ka thënë se do të ishte një ëndërr për të luajtur nën urdhërat e legjendës së Francës.

27-vjeçari është një lojtar shumë i lidhur me Madridin dhe ai pëlqehet të jetë një objektiv në verë.

Raportet në Spanjë thonë se Madridi po rrit interesin e tyre në Neymar dhe një lëvizje për brazilianin nuk mund të përjashtohet. Megjithatë, 25-vjeçari duket se nuk ka gjasa të largohet nga Paris, vetëm një vit pas transferimit të tij prej 222 milion euro.

Zinedine Zidane:

“Nëse ka një lojtar që dëshiron dhe ai është në dispozicion, mund të jetë mirë ta sjellësh atë”, tha Zidane të premten. “Por unë nuk shoh ndonjë që mund të hyjë dhe të ndryshojë gjërat. Ose ndoshta ka, por do të shohim në qershor.”

Deri atëherë, Zidane mund të jetë jashtë punës. Pavarësisht nga suksesi i tij spektakolar deri më tani, francezi do të jetë nën presion të madh nëse Madrid nuk do të fitojë një trofe të madh në fund të sezonit dhe dështimi mund të sjellë fund edhe për BBC pas pesë sezonesh së bashku.

Me Isco dhe Marco Asensio në klub, nuk ka mungesë talentesh. Dhe ndërkohë që një nënshkrim me një lojtar si Hazard mund të ndihmojë për të zgjidhur problemet e anës para golave, Madridi do të përfitonte gjithashtu nga një mesfushë më efektive në vend që të mbështetej aq shumë në shkëlqimin individual.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*