Conte: “Chelsea kurrë nuk e ka dashur Vardyn.”

Bosi i Blues këmbëngul se ai kurrë nuk e pyeti bordin e tij për të siguruar sulmuesin e Leicester City
Chelsea mendohet të jetë i interesuar për të shtuar një sulmues në janar, me Michy Batshuayi duke kërkuar një lëvizje huazimi, por Antonio Conte këmbëngul se ai kurrë nuk ka kërkuar një lëvizje për Jamie Vardy nga Leicester City.

Vardy është padyshim sulmuesi më i rëndësishëm i Leicester dhe ndihmoi klubin të fitojë një titull të Premier League në sezonin 2015-16 nën urdhërat e Claudio Ranieri, duke shënuar 24 gola këtë sezon.

Ai do të jetë i aftë për vizitën e tij në Stamford Bridge të shtunën, pasi humbi një ndeshje të raundit të tretë FA Cup kundër Fleetwood Town.

Conte thotë se edhe pse ai e admiron Vardy, Blues kurrë nuk i janë afruar sulmuesit gjatë kohës së tij në Stamford Bridge.

“Jo, sinqerisht nuk kemi folur për të, por përsërisim që po flasim për një lojtar vërtetë të mirë”, u tha Conte gazetarëve në Qendrën e Trajnimit në Cobham. “Sigurisht që Vardy është një lojtar me të vërtetë i mirë dhe nuk më pëlqen të flas për lojtarët e ekipeve të tjera, por në këtë rast nuk po flasim për tregun e transferimeve.

“Unë e vlerësoj shumë këtë lojtar sepse ai është një lojtar me të vërtetë i mirë, Vardy. Ai luajti për ekipin kombëtar dhe po shënon rregullisht në këtë ligë dhe është një lojtar i mirë, por kjo ndryshe – unë po flas për të sepse ti më pyet dhe jo për tregun e transferimit.”

Chelsea është duke kërkuar në opsionet për të huazuar Charly Musonda, por kanë hezituar të huazojnë Kenedy, i cili nuk ka pasur shumë kohë në lojë, por është duke vepruar si një mbështetje për Marcos Alonso në krahun e majtë.

Conte thotë se Chelsea mund të konsiderojë promovimin e një akademie për të lejuar Kenedy të huazohet, me Newcastle United të interesuar për të shtuar brazilianin në janar.

“Në këtë rast kemi dy zgjidhje,” shtoi Conte. “Nëse Kenedy vazhdon të huazohet, shkojmë të marrim një lojtar tjetër ose marrim një lojtar nga akademia, atëherë klubi duhet të vendosë se cila zgjidhje i preferon klubit.”

Conte mendon se skuadrat e mëdha të Premierligës po synojnë të “vrasin” njëri-tjetrin në tregun e transferimeve pasi Manchester City dhe Manchester United janë në luftë për Alexis Sanchez.

Sanchez duket i vendosur të largohet nga Arsenali në janar ose gjatë verës, me vetëm gjashtë muaj të mbetur në kontratën e tij dhe nuk duket sikur Chelsea do të bëjë një ofertë, pavarësisht admirimit të Conte për yllin Kilian.

Në aspektin e shpenzimeve neto, Chelsea u kaluan nga të dyja klubet e Manchesterit në dritaren e transferimit të verës dhe kanë shtuar Ross Barkley për £ 15 milion nga Everton këtë dimër, pavarësisht lëvizjes së Diego Costa për 59 milionë funte në Atletico Madrid.

“Unë e kuptoj se ekipet e tjera përpiqen të vrasin ekipet e tjera dhe të parashikojnë situatën dhe ky është tregu i vërtetë i transferimeve, që të mos presin deri në momentin e fundit për të blerë lojtarët”, tha ai.

“Nëse e parashikoni tregun e transferimit, bëheni më të fortë dhe e bëni ekipin tjetër të dobët dhe unë kam respekt të madh për planin e të tjerëve, sepse të gjithë po përpiqen t’ju vrasin”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*