Mourinho e pranon, Mkhitaryan në Arsenal…!

Armeni është lënë anash nga skuadra kundër Stoke City, pasi Manchester United dhe Gunners diskutuan një marrëveshje për shkëmbimin e pjesës për Alexis Sanchez.

Jose Mourinho e ka lënë anash Henrikh Mkhitaryan nga ekipi i Manchester United për ndeshjen e së hënës kundër Stoke City në mes të lidhjeve me një lëvizje në Arsenal.

Besohet se Mkhitaryan do të jetë pjesë e një shkëmbimi lojtarësh që do të sjellë Alexis Sanchez në Old Trafford gjatë dritares së transferimit të janarit.

Dhe pasi më parë insistoi se Armeni do të ishte në skuadër për ndeshjen e së hënës, Mourinho pranoi se vendimi i tij për të përjashtuar 28-vjeçarin kishte shumë të bëjë me spekulimet e transferimit.

“Do të gënjeja nëse do të thosha se ishte një vendim taktik i imi”, tha Mourinho për Sky Sports.

“Nuk ka dyshime për të ardhmen, nuk mendoj se është e lehtë për një lojtar të luajë kur ka dyshime për të ardhmen e tij, është shtuar presioni, që është dicka e pa nevojshme, kështu që unë mendoj se është më e mira për të dhe për ne, dhe meqë nuk ka asgjë të sigurtë, ne jemi për ta mbrojtur atë. ”

Mkhitaryan pritet të jetë pjesë e marrëveshjes që do të shohë Alexis të përfundojë një lëvizje me vlerë rreth 35 milionë funte për Arsenalin, ku Djajtëe Kuq kanë uzurpuar fqinjët Manchester City me një ofertë të vonuar për nënshkrimin e Kilianit.

United nënshkroi me Mkhitaryan nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2016 për rreth 30 milionë funte, por ka luftuar për të lënë një përshtypje të qëndrueshme në Teatrin e Ëndrrave, duke shpenzuar dy periudha të gjata nga skuadra e ekipit të parë gjatë 18 muajve të tij në Manchester.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*