Arteta ‘pa ide’ se si humbi Manchester City në startin e Champions League

Humbja shokuese në startin e Champions-it për edicionin e ri e Manchester City, në shtëpi, ndaj Lyon, nuk ishte pasojë e mungesës së Pep Guardiolës, apo e ndonjë atmosfere të dobët në stadiumin “Etihad”, thotë Mikel Arteta.

“Qytetarët”, të vlerësuar në mesin e favoriteve për të fituar Ligën e Kampionëve të këtij sezoni, e humbën 2-1 ndeshjen e parë të Grupit F, të mërkurën, me Arteta duke zëvendësuar Pep Guardiolën në stol. Maxwel Cornet dhe Nabil Fekir shënuan për miqtë gjatë pjesës së parë , ndërsa Bernardo Silva iu dha shpresën kampionëve të Premier Legue, të cilët nuk mundën ta evitonin disfatën.

“Nuk kam ndonjë ide, realiteti është që Pep nuk ishte këtu dhe ne e humbëm lojën, – tha Arteta në një konferencë shtypi. -“Nëse Pep do të ishte në krah, nuk mund t’ju them nëse do të kishim fituar 5-0, apo do të kishim humbur.

Ne ishim shumë të vetëdijshëm për pikat e forta dhe të dobëta të Lyonit. Kundërshtari ishte përgatitur mirë. Ne nuk ishim të përgatitur për të shkuar me disavantazhin 2-0 në pushimin mes dy pjesëve të lojës, por duhet të reagonim.

Ju e dini se ka zero vend për gabime në Ligën e Kampionëve. Nëse bëni qoftë edhe një gabim, do të ndëshkoheni. Nëse ju nuk fitoni duelet, luani me topa të thjeshtë, do të vuani. Sonte ishte një shembull tjetër për këtë. Në një garë të re ju duhet të merrni rrugën e duhur. Fillimi nuk ishte i mirë, nuk e pashë rrjedhshmërinë e ekipit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Mbrojtja e top klubit anglez më e mira në top pesë ligat europiane

Mbrojtja e Man Cityt më e mira në top pesë ligat evropiane Sulmi të fiton ndeshjen, por mbrojtja të fiton kampionatin. Deri më tani në është mbrojtja e Manchester Cityt më e mira në top pesë ligat evropiane. Skuadra e Pep Guardiolas në Ligën Premier ka pranuar vetëm katër gola në 11 xhirot e para. […]

Befason Guardiola për yllin e tij: Nuk keni parë asgjë akoma

Pep Guardiola paralajmëron rivalët se nuk kanë parë akoma asgjë nga ajo që Raheem Sterling është në gjëndje të servirë, pasi sulmuesi anësor inspiroi fitoren e thellë të Manchester City me rezultatin 6-1 ndaj Southampton, për të rikthyer “Qytetarët” në krye të klasifikimit të Premier League. Sterling shënoi dygolësh, për të arritur në koutën personale […]