Këta janë 15 lojtarët më të shtrenjtë në botë – Mbappe sundon…lista e plotë

Observatori i Futbollit (CIES) ka bërë sot publik vlerësimin e fundit për vlerën e transferimeve të lojtarëve.

Lojtari më i shtrenjtë këtë herë është ylli francez i Paris Saint Germain, Kylian Mbappe.

Ai vazhdon të shkëlqejë, ndonëse ka një moshë relativisht të re dhe nuk ka mbushur ende 20 vjeç dhe vlerësohet 126 milionë euro.

Vlen të theksohet se 10 futbollistët më të shtrenjtë, janë kryesisht sulmuesit që po shkëlqejnë në skuadrat e tyre.

Harry Kane, Neymar, Mohamed Salah e Philippe Coutinho, e mbyllin top 5-shin.

Lionel Messi është i gjashti, ndërsa Ronaldo nuk është në top 15.

Nga Juventusi është Paolo Dybala që vlerësohet si i 11-ti me 115 milionë euro.

Vlerësimi nga CIES bëhet duke parë vlerat, por edhe moshën e lojtarit, se cfarë do të mund të jepte pas transferimit.

15.Samuel Umtiti (Barcelona), 99.2 milionë euro

14.Ederson Moraes (Manchester City), 102 milionë euro

13.Paul Pogba (Manchester United), 130.5 milionë euro

12.Kevin de Bruyne (Manchester City), 150.4 milionë euro

11.Paulo Dybala (Juventus), 155.6 milionë euro

10.Antoine Griezmann (Atletico Madrid), 157.7 milionë euro

9.Dele Alli (Tottenham), 163.4 milionë euro

8.Romelu Lukaku (Manchester United), 164.3 milionë euro

7.Raheen Sterling (Manchester City), 164.6 milionë euro

6.Lionel Messi (Barcelona), 170.6 milionë euro

5.Philippe Coutinho (Barcelona), 171.3 milionë euro

4.Mohamed Salah (Liverpool), 173 milionë euro

3.Neymar Jr (PSG), 197 milionë euro

2.Harry Kane (Tottenham), 197.3 milionë euro

1.Kylian Mbappe (PSG), 216.5 milionë  euro

Raporton: Telegrafi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

“Guardiola ishte me fat, trashëgoi një skuadër fitimtarësh te Barcelona”

Pep Guardiola ishte me fat që trashëgoi një ekip si ai i Barcelonës, të përbërë nga lojtarë me etikë fituese. Kështu shprehet ish-mesfushori, Deco. Ish-lojtari portugez ka luajtur për katalanasit në mes të viteve 2004 dhe 2008, një periudhë transformimi në fatin e klubit të udhëhequr nga trajneri Frank Rijkaard, i cili e pa Barçën […]

Dhjetë mbrojtësit anësorë më të vlefshëm në botë, Hysaj i shtati

Observatori i Futbollit ‘Cies’ ka bërë sot (e hënë) zbulimin e lojtarëve më të vlefshëm në botë, ndër ta edhe mbrojtësit anësor. Cies ka bërë zbulimin e përmuajshëm të vlerës së transferimeve të lojtarëve. Ky observator ka zbuluar më të shtrenjtët e çdo roli apo pozite, ndër ta edhe mbrojtësit anësor. Në këtë listë është […]