Klopp është “dakord”: Më pak ndeshje, më shumë para

Jurgen Klopp, trajneri i Liverpool, ka bërë ironi me idenë e klubeve elitare të Europës që synojnë të krijojnë Super League. Zërat për krijimin e një kampionati të veçantë për të mëdhatë e futbollit europian janë shtuar dhe duket se një hap i parë mund të bëhet para fundit të 2018-ës.

“Tingëllon me të vërtetë një gjë e mirë”, ka thënë Klopp duke bërë shaka. “Më pak ndeshjes dhe më shumë para”. Më pas, gjermani ka folur seriozisht dhe ka thënë se ishte i kënaqur me strukturën aktuale të futbollit.

Sipas gjermanes “Der Spiegel”, 16 skuadra të mëdha të Europës po planifikojnë të nënshkruajnë një marrëveshje në fundin e muajit nëntor. Nëse gjithçka shkon siç duhet, Super League mund të krijohet brenda 2021-it, duke ndryshuar strukturën aktuale të Champions League.

Bayern Munich, Madrid, Barcelona, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Paris Saint-Germain, Juventus dhe Milan besohet se janë skuadrat nismëtare, me Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Olympique Marseille, Inter dhe Roma që kanë marrë gjithashtu një ftesë.

Raporton: Telesport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Shaqiri dhe shqiptarët ju mundën si popull, nuk u intereson si… individë!

22 qershor 2018… Jemi në stadiumin modern të Kaliningradit. Ka hyrë minuta e 90-të e ndeshjes Serbi-Zvicër, e vlefshme për grup… Një pasim i ardhur nga mesfusha nga Gavranovic bën që djaloshi i lindur në Gjilan, kur Kosova ende përkundte ëndrrat dhe dëshirën për t’u shpallur e Pavarur, të vrapojë drejt portës kundërshtare, duke mos […]

Klopp shpjegon në detaje pse e la Shaqirin jashtë skuadrës për ndeshjen ndaj Crvena Zvezdas në Beograd

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, vendosi që Xherdan Shaqiri mos të jetë pjesë e skuadrës që do të udhëtojë në Beograd ndaj Crvena Zvezdas në kuadër të Grupit C në Ligën e Kampionëve. Tekniku gjerman duke e ditur të kaluarën mes Kosovës dhe Serbisë dhe festimin e yllit nga Kosova në golin e tij me […]