Superliga i jep fund Champions-it, doping, mashtrime…, tronditet futbolli europian

Futbolli ende lëkundet. Së fundi, është shënuar një “gol” i ri kundër pavarësisë dhe kredibilitetit të këtij sporti. Skandali i fundit i zbuluar nga “Football Leaks” në gazetën gjermane “Der Spiegel” ka tronditur botën e futbollit, e cila mund të jetë afër një rendi të ri. Shkarkoni aplikacionin më të mirë sportiv të momentit! Telesport […]

Pirlo emëron pesë skuadrat favorite për të fituar Ligën e Kampionëve

Andrea Pirlo është një nga emrat më të mëdhenj në botën e futbollit dhe kështu çdo opinion i tij duhet marrë seriozisht. Së fundmi italiani është pyetur për skuadrat favorite që mund të fitojnë Ligën e Kampionëve për sezonin 2018/19. Ikona e shumë klubeve të mëdha ka befasuar duke mos i futur në grupin e […]

E mërkura e gjigantëve, në “Wembley” luhet për gjithçka

Një tjetër natë, këtë herë, edhe më e bukur. Champions League ka rezervuar për ditën e mërkurë super duelin Tottenham-Barcelona, në “Wembley”, aty ku londinezët do të provojnë që të marrin pikët e para në grup, pas humbjes së pësuar në “San Siro”, përballë Interit. Katalanasit vijnë pas suksesit përballë PSV Eindhovenit, ndërsa duan që […]

“Mbretërit” e Europës: Surpriza më e madhe vjen nga Anglia

Kampionët vijojnë të qëndrojnë “kampion” edhe pse për momentin janë të përkohshëm. Liderët e Premier League, League 1, Seria A kanë fituar të gjitha ndeshjet e luajtura dhe në Gjermani, Francë dhe Itali, respektivisht Bayern Munich, Paris Saint-Germain dhe Juventus vijojnë dominimin. Përjashtim bën Liverpool. Skuadra e Jurgen Klopp qëndron në krye të Premier Leagues, […]

Arteta ‘pa ide’ se si humbi Manchester City në startin e Champions League

Humbja shokuese në startin e Champions-it për edicionin e ri e Manchester City, në shtëpi, ndaj Lyon, nuk ishte pasojë e mungesës së Pep Guardiolës, apo e ndonjë atmosfere të dobët në stadiumin “Etihad”, thotë Mikel Arteta. “Qytetarët”, të vlerësuar në mesin e favoriteve për të fituar Ligën e Kampionëve të këtij sezoni, e humbën […]

Skualifikimi për Cristiano Ronaldon, ja çfarë parashikohet në Champions

Mund të prisnim shumë gjëra nga përballja e Ligës së Kampionëve, Valencia-Juventus. Por, vështirë se ka pasur njeri, që e ka çuar ndërmend se një karton i kuq do t’i përplasej në fytyrë Cristiano Ronaldos, në gjysmëorën e parë të lojës. Një kuqe e drejtpërdrejtë, e cila shënon dëbimin e parë të yllit luzitan në […]

Befason Berbatov: Këto dy ekipe do të luajnë në finalen e Ligës së Kampionëve

Dimitar Berbatov ka parashikuar se kush do të arrijë në finalen e Ligës së Kampionëve këtë sezon. Ish sulmuesi i Manchester United arriti dy herë në finale me ‘Djajtë e Kuq’ në vitin 2009 dhe 2011, dhe e di se si duhet të luash në këtë kompeticion. Berbatov ka theksuar se Manchester City dhe Barcelona […]

10 futbollistët e medhenj që nuk e fituan kurrë Champions 

Champions League do të nis ditën e sotme ku do të përballen 16 skuadra që bëjnë pjesë në 4 gurpe. Ky është kompeticioni më me vlerë në karrierën e një futbollisti për sa i përket futbollit dhe sigurisht që të gjithë do ta ëndërronin. Champions League është fituar nga shumë kampionë në historinë e futbollit, […]

Kjo është arsyeja pse Champions-i do luhen në dy orare 

UEFA ka bërë disa ndryshime me kompeticionin me të madh futbollistik të klubeve, Champions LEague. Tashmë ndeshjet që do të luhen do të jenë në dy orare, në 18:55 dhe në 21:00 ndryshe nga sa fillonin sezonet e kaluara në 20:45. Arsyeja kryesore e këtij ndryshimi është që çdo kush të mund të ndjeki ndeshjet […]

Ja ku do të luhet finalja e Champions League, presidenti i UEFA-s vulos gjithçka

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, e ka mohuar informacionin e paraqitur në ditët e fundit mbi zhvillimin e finales së Ligës së Kampionëve jashtë Europës. Reagimi i Ceferinit vjen pasi drejtori i “Mediapro”, Jaume Roures, i tha programit “El Matí” në “Radio Catalunya” se “zhvillimi i një finaleje të Ligës së Kampionëve në New York […]