“Guardiola ishte me fat, trashëgoi një skuadër fitimtarësh te Barcelona”

Pep Guardiola ishte me fat që trashëgoi një ekip si ai i Barcelonës, të përbërë nga lojtarë me etikë fituese. Kështu shprehet ish-mesfushori, Deco. Ish-lojtari portugez ka luajtur për katalanasit në mes të viteve 2004 dhe 2008, një periudhë transformimi në fatin e klubit të udhëhequr nga trajneri Frank Rijkaard, i cili e pa Barçën […]

Këta janë 15 lojtarët më të shtrenjtë në botë – Mbappe sundon…lista e plotë

Observatori i Futbollit (CIES) ka bërë sot publik vlerësimin e fundit për vlerën e transferimeve të lojtarëve. Lojtari më i shtrenjtë këtë herë është ylli francez i Paris Saint Germain, Kylian Mbappe. Ai vazhdon të shkëlqejë, ndonëse ka një moshë relativisht të re dhe nuk ka mbushur ende 20 vjeç dhe vlerësohet 126 milionë euro. […]

Dhjetë mbrojtësit anësorë më të vlefshëm në botë, Hysaj i shtati

Observatori i Futbollit ‘Cies’ ka bërë sot (e hënë) zbulimin e lojtarëve më të vlefshëm në botë, ndër ta edhe mbrojtësit anësor. Cies ka bërë zbulimin e përmuajshëm të vlerës së transferimeve të lojtarëve. Ky observator ka zbuluar më të shtrenjtët e çdo roli apo pozite, ndër ta edhe mbrojtësit anësor. Në këtë listë është […]

Tabletë në tualetet e stadiumit në Spanjë! Arsyeja duket qesharake

Një ide gjeniale marketingu na vjen nga Spanja…më saktë nga stadiumi i Leganes, “Estadio Municipal Butarque”. Kompania “Swiss Invent Iberica” ka zhvilluar një sistem të ri reklamimi, ku sponsorët dhe investitorët do jenë në gjendje të reklamojnë produktet e tyre në tualetet e stadiumit, nëpërmjet disa tabletëve. Sigurisht tingëllon shumë për të qeshur, por sipas […]

Neville zgjedh “Topin e Artë” dhe fituesen e Champions-it nga… shtëpia

Gary Neville ndihet aq mirë në punën e tij si opinionist, sa e bën edhe nga shtëpia e tij. Sigurisht, ish-mbrojtësi i Manchester United është shumë më i mirë si analist, sesa trajner. Mjafton të pyesni tifozët e Valencia-s. Edhe pse shpesh opinionet e tij janë kundër rrymës, anglezi është shumë i vlerësuar, edhe kur […]

Investuan mbi 100 mln euro, tani klubi anglez vendos të… përgjysmojë rrogat

Pesë pikë të grumbulluara në 10 javë Premier League. Një fitore, dy barazime dhe 7 humbje. Një diferencë golash -17. Starti i sezonit nuk ka qenë nga më të mirët për Fulham, që tashmë e gjen veten pranë rënies nga kategoria. Verën e shkuar, klubi i Craven Cottage investoi shumë në merkato, duke shpenzuar rreth […]

Ranieri kthehet në Leicester!

Ranieri kthehet në Leicester për të nderuar viktimat Leicester City ditë më parë përjetoi një tragjedi që tërhoqi vëmendjen e mediave botërore. Një helikopter që barte pesë persona duke përfshirë edhe presidentin e klubit, Vichai Srivaddhanaprabhan kançë humbur jetën gjatë javës së kaluar. E këto ditë po bëhen homazhe të ndryshme në vendin e tragjedisë, […]

Four Four Two zgjedh 50 trainerët më të mirë të vitit 2018: Guardiola, Zidane, Simeone e Allegri prijnë, Mourinho as në top 20

Revista britanike ‘Four Four Two’ ka zgjedhur pesëdhjetë trajnerët më të mirë në vitin kalendarik 2018. Befasia më e madhe është rënia e Jose Mourinhos që është në vendin 25. Në listën prej 50 trajnerëve nuk gjendet as Julen Lopetegui që sapo është shkarkuar nga Real Madridi. Befasia më e madhe është vendi i nëntë […]